ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA "UČINITE PRVI KORAK" U VINKOVCIMA

Hrvatski savez slijepih u sklopu provedbe aktivnosti europskog projekta „Učinite prvi korak" koji se provodi u razdoblju od I. srpnja 2015. do 31. listopada 2016. godine, a čiji je cilj usmjeren na poboljšanje socijalne integracije slijepih osoba kao osnovnog preduvjeta za njihovo uključivanje na tržište rada, održao je u velikoj gradskoj vijećnici završnu prezentacijsku konferenciju. Prikazani su završni rezultati i ciljevi projekta. Kroz promidžbeno - dokumentarni film pokazane su aktivnosti kroz proteklih 16 mjeseci provedbe projekta svega onoga što je do sada učinjeno i ostvarene rezultate.

„To je prvi projekt Hrvatskog saveza slijepih financiran iz Europskog socijalnog fonda, a odnosi se na podršku slijepim osobama, znači na podršku njihovog uključivanje na tržište rada. Tijekom provedbe projekta jačali smo radne kompetencije i konkurentnost slijepih osoba kroz edukacijske, rehabilitacijske i radionice aktivnog traženja posla. S druge strane uključili smo potencijalne poslodavce kroz neformalna druženja, te su sklopljeni ugovori o volontiranju i ugovori o radu koristeći aktivne mjere zapošljavanja. Na završnim konferencijama želimo javnosti prezentirati korisnost, svrsihodnost i ostvarene rezultate projekta", rekla je uvodno voditeljica projekta Andreja Veljača, dipl.iur., te o ciljevima i rezultatima istaknula: „Mislim da smo ostvarili i premašili ono što smo zamišljali. Zapravo smo ojačali radne kompetencije slijepih, njihovo samopouzdanje, motiviranost i spremnost za aktivno traženje posla, njihove kompetencije kroz informatičko opismenjavanje, komunikacijske i prezentacijske vještine, te ostalo. S druge strane smo istodobno ukazivali potencijalnim poslodavcima na njihovu obvezu, temeljem zakonskih odredaba, na kvotno zapošljavanja invalidnih osoba i benefita koji mogu imati koristeći mjere aktivne politike zapošljavanja osoba s invaliditetom, dakako uz prezentaciju potencijala i mogućnosti o poslovima koje slijepe osobe danas mogu raditi koristeći postojeće tehnologije. Zapravo, napravili smo korak naprijed u smislu razbijanja postojećih predrasuda o mogućnostima. Nažalost, još uvijek je razmišljanje javnosti da slijepe osobe mogu samo raditi na tekefonskim centralama, što apsolutno ne stoji. Dijapazon zanimanja u kojima mogu uspješno raditi slijepe osobe se korištenjem tehnologija znatno proširio, a isto tako ukazali smo na neka zanimanja koja su, reći ću, zaboravljena, zato što u sustavu nije prepoznata korisnost toga. a to je zanimanje fizioterapeuta. Nekada su slijepe osobe završavale školu za fizioterapeuta i bile vrlo uspješne u tome. Danas je toga jako malo jer je to zanimanje zapravo zaboravljeno na neki način, a škola, znači Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek školuje nažalost još uvijek telefoniste i administrativne poslovne tajnike koje zapravo tržište ne treba i ne želi. Moramo ići u korak s vremenom. Znači, svi ti ljudi nakon završene škole izgube one kompetencije koje su imali, odnosno one koje im daju da budu konkurentni na tržištu oni nemaju i moraju se usavršavati i kroz cjeloživotno učenje i zapravo dograđivati postojeće kompetencije da bi uopće mogli se uključivati na tržište. Prezentacijom želimo prezentirati i podijeliti postignute rezultate i ostvarene ciljeve s onima s kojima smo ih i stvarali, ali i dalje širiti neformalnu socijalnu mrežu potencijalnih poslodavaca".

for download software click here visit mac software site softwareunlim.net visit site